نقش حیاتی بندر چابهار در احیای راه ابریشم نوین

به گزارش فرینا به نقل از  ایرنا، تارنمای «چاینا ارگ» روز شنبه در گزارش خود همچنین اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران از همکاری های فزاینده با چین در احیا و بازسازی راه ابریشم نوین به گرمی استقبال کرده است.

گزارش می افزاید: اهمیت اجرای این طرح برای چین به حدی ارزشمند است که حتی «شی جین پینگ» رئیس جمهوری این کشور در سفر ژانویه سال گذشته خود به تهران، با مقام های عالیرتبه ایران در این خصوص گفت وگو و تبادل نظر کرده است.
گزارش خاطر نشان می کند که ایران و چین به عنوان دو دوست دیرینه، روابط رو به گسترشی را در شرایط مختلف زمانی با یکدیگر تجربه کرده اند و از کمک های هم بهره مند شده اند.
چاینا ارگ در ادامه به راه اندازی مسیر ریلی میان دو کشور اشاره می کند و می افزاید: فوریه سال گذشته (بهمن – اسفند) اولین قطار باری راه ابریشم از شهر «یی وو» در استان «جه جیانگ» در شرق چین راهی تهران شد و عزم ایران را برای گسترش مناسبات با چین در این مسیر جزم تر کرد.
گزارش این رسانه چینی حاکی است که ایران از طریق راه ابریشم که برای تهران هم یادآور تاریخی طولانی است، به آسیا و اروپا مرتبط می شود.
این مطلب همچنین نقش ایران و بخصوص بندر چابهار را به عنوان یک شاهراه و گذرگاه مهم و بندر دریایی برای راه ابریشم و مرتبط ساختن خطوط دریایی به یکدیگر حیاتی توصیف کرده است.
چاینا ارگ مرتبط شدن خطوط دریایی و کشتیرانی نقاط مختلف از طریق بندر چابهار ایران را برای پیشبرد برنامه های راه ابریشم دریایی مهم دانسته است.
این گزارش یادآور می شود که در جریان همایش همکاری بین المللی راه ابریشم که روزهای ۱۴ و ۱۵ ماه جاری میلادی (۲۴ – ۲۵ اردیبهشت) در پکن برگزار می شود، نقش کشورها در این برنامه به طور مفصل تشریح خواهد شد و در این حوزه کشورهای خاورمیانه جایگاه بسزایی دارند.

اخبار مرتبط

پاسخی بگذارید